Bakım & Onarım İşlemleri

Servo Motor Sarım İşlemleri

Servo motorların sarım ve onarım işlemleri kendi tesislerimizde teknik personelimiz tarafından yapılmaktadır. Yıllar içinde, size mümkün olan en iyi onarım hizmetini verebilmemiz için yeniden sarma becerilerimizi geliştirip ince ayarlar yaptık. Yetenekli sarım teknisyenlerimiz, servo motorları eksiksiz ve hatasız yeniden sarma ekipmanlarına ve kabiliyetlerine sahiptirler.

– Servo motorların yapısal bütünlüklerini korumaya özen göstererek sargıları soyuyoruz.

– Teknisyenlerimiz , gruplama ve dahili kablolamanın yanı sıra, servo motor bobinleri içindeki İLETKEN KESİDİNİ, açıklığını, dönüşlerini ve iletken sayısını dikkatlice kaydeder ve ölçer.

– Servo motorların onarımında aşırı verimlilik kayıplarını önlemek için bozuk bobinleri DİKKATLİCE çıkarır ve YENİDEN SARIM İŞLEMİ UYGULANIR

– Laminasyonların içindeki yağ veya gresle aşırı derecede kirlenmiş motorlar, endüstriyel alkali bazlı bir yağ çözücü ile yüksek sıcaklıkta basınçlı su ile temizlenir.

-Tüm izolasyon malzemelerimiz H sınıfı 180°C ‘ dir

-Tüm sarımı yapılan servo motor stator ve rotorlar VPI vernik ile verniklenir.

teknikdestek5

Servo Motor Rulman Değişimleri ve Önemi

Çoğu servo motor arızası rulmanları içerir. Rulmanlar, adından da anlaşılacağı gibi, bir servo motordaki mekanik yükün çoğunu taşır. Rulmanlar önemli bir sürtüşme ile mücadele etmeli ve muazzam bir güç altında direnmelidirler. Bu gerilimler nedeniyle, yataklar ve yuvalar diğer motor bileşenlerine göre daha hızlı yıpranma eğilimindedir.

Rulmanlar aşağıdaki gibi nedenlerle başarısız olabilir:
Korozyon: Korozyon, su veya asitler gibi diğer sıvılar yatak yüzeyleriyle temas ettiğinde ve pas oluşumuna neden olduğunda oluşur. Neyse ki, korozyon genellikle uygun yağlama ile önlenebilir.

Yorgunluk: Ağır yükler altında rulmanlar tekrar tekrar çalıştığında yorgunluk meydana gelir. Tekrarlayan ağır hizmet kullanımı, metali bozulana kadar zorlar. Yağlama eksikliği yorgunluğu şiddetlendirebilir ve arızayı hızlandırabilir

Sürtünme: Sürtünme, iki farklı kuru yüzey art arda birbirine sürtündüğünde meydana gelir. Uygun yağlama ile bir şekilde önlenebilir, sürtünme, devam ederse korozyona neden olabilir.

Yanlış montaj veya kurulum: Yanlış monte edilmiş rulmanlar, çok sıkı takılırlarsa muhtemelen çatlayacaktır. Çatlaklar ise daha yüksek çalışma sıcaklıklarına neden olabilir ve arıza olasılığını artırabilir.

Yetersiz yağlama: Yetersiz yağlama, sürtünmeyi artırır ve aşırı yatak aşınmasına ve yıpranmasına neden olur.

Çukurlaşma: Servo motordan geçen elektrik akımı yanmaya neden olduğunda manyetik akı boşluğu oluşur.

Toz Tutma: Servo motora kir ve kalıntı girip yataklarla temas ettiğinde toz tutma meydana gelir. Bu parçacıklar, döndükçe yatakları çizer ve sıyırır

Aşınmış rulmanlar hangi sorunlara neden olur? Aşınmış veya hasar görmüş yatakların bir servo motor ve performansı üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi olabilir:

Aşırı ısınma: Aşınmış veya yetersiz yağlanmış bir yatak, sürtünmeyi artırabilir ve servo motorun ısınmasına neden olarak ömrünü kısaltabilir ve arıza riskini artırabilir.

Yüksek frekanslı gürültü: Özellikle servo motorlarda kuru bir yatak, yüksek tiz bir gıcırtıya veya inlemeye neden olabilir. Bazen, fren balatalarından gelen toz yatağa girer ve tüm yağlamayı emerek sürtünmeye ve gürültüye neden olur.

Motor hasarı: Aşınmış bir yatak, yanlış hizalamalara neden olabilir veya diğer motor bileşenlerini aşırı zorlayabilir. Bu sorunlar DA hasara neden olabilir.

Yıkıcı arıza: Nihayetinde, ele alınmazsa, bir yatak sorunu motorun tamamen bozulmasına neden olabilir. Bir arıza üretkenliği durdurabilir ve zaman alıcı ve pahalı onarımlar gerektirebilir, bu nedenle bir rulman sorununun bu noktaya gelmesine izin vermemeye çalışmak isteyeceksiniz.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.