Servo Motor Arıza Sebepleri

Bir olasılık, servo motorun yetersiz bir güç kaynağına veya bozuk bir sürücüye sahip olabilmesidir. Bu durumda, motorun kendisi iyidir, ancak harici sistemlerin arızaları arızalanmasına neden olur. Hatalı bir sürücü veya güç kaynağı, motora giden güçte bir voltaj yükselmesi veya düzensizlik oluşturarak bir servo motora zarar verebilir. Çoğu zaman, sargının yeniden sarılması gerekecektir.

Çoğu zaman, bir servo motorun problemi hatalı bir yataktır. Aşınmış veya yağlanmamış bir yatak, tiz bir cırlama sesine veya sızlanmaya neden olabilir, bu nedenle motorunuz bu belirtiyi gösteriyorsa, nedeni yatak olabilir. Bazen bu sorunu telafi etmek için ayarları ve parametreleri değiştirebilirsiniz, ancak bu işe yaramazsa, muhtemelen servo motorunuzun rulman değişimi veya yataklarında mekanik işleme ihtiyaç duyacaktır.

Tozlu frenler de servo motorunuzdan tiz bir ses gelmesine neden olabilir. Servo motorunuzun freni varsa, fren balatalarından gelen toz frenin kendisine sızmış olabilir. Daha sonra toz yataklara hareket edebilir, yağı emebilir ve sürtünmeye ve gıcırtılara neden olabilir. Servo motor yatakları genellikle korumaya sahip olsa da, toz genellikle içeri sızmanın ve onları tehlikeye atmanın bir yolunu bulabilir.

Bir konumlandırma hatası, servo motorunuz için de sorunlara neden olabilir. Buda servo motorun çalıştığı makinalarda onarılamaz arızalara veya ayar problemlerine yol açacaktır.

Kapasitörler, dirençler, diyotlar, kodlayıcılar, çözücüler ve diğer elektrikli bileşenlerin tümü zamanla yıpranır. Elektrikli ekipmanınız bozuldukça, sonunda motorunuzun performansından ödün vermeye ve onarım gerektirmeye başlayacaktır.

Servo motorun sargısında bir şeyler ters giderse, motor ısınmaya başlayabilir ve ısınmak hasara yol açabilir. Sargıda kirlenme soruna neden olabilir veya dahili bir kısa devre oluşmuş olabilir. Her iki durumda da sorunun onarılması gerekir, böylece servo motorunuzu tekrar soğumaya alabilirsiniz.

Kir, yağ, kesme sıvısı ve soğutma sıvısı gibi kirleticiler motorun dahili işleyişine girerse, bileşenlere, özellikle motorun yataklarına, sargılarına, kodlayıcısına ve elektrikli bileşenlerine zarar verebilir. Kirleticiler parçaların olması gerektiği gibi işlev görmelerini engeller.

Bir kablo hasar görürse, servo motorunuz bozulabilir. Hasarlı kablolar nispeten yaygındır ve motora zarar veren voltaj yükselmelerine de neden olabilirler.

Servo motorunuz aşırı yüklenme yaşarsa veya çok uzun süre çalışırsa hasar görebilir. Motorunuza yeterince çalışmama süresi vererek ve uygun boyutta yükler sağlayarak bu sorunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Servo motorunuzun ilk kurulumunda bir hata meydana gelmiş ve şimdi motorun arızalanmasına neden olması da mümkündür. Yanlış monte edilmiş bir servo motor bir dizi soruna neden olabilir. Aşınmış bir bilyalı vidaya veya dişli kutusuna bağlanabilir. Çok sıkı kayışlara sahip olabilir. Veya konumunun biraz dışında olabilir – ve konumdaki küçük hatalar bile bir servo motorun performansını düşürebilir.

Servo motorunuzda gerekli bakımı yapmayı ihmal etmek, yukarıda özetlenen bazı sorunlara neden olabilir. Rulmanlar yıpranabilir veya zamanla yağ ve diğer sıvılar birikerek arızalara yol açabilir. Arada bir temel servo motor bakımını planlamak, bazı maliyetli onarım ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

MOGESER A.Ş , nitelikli bir çözüm ortağıdır. Tüm servo motor onarımları için tüm kodlayıcılar, takometreler ve çözücüler üzerinde bakım ve onarım gerçekleştirebiliriz. İhtiyacınız olan her şeyi tek bir endüstriyel servo motor onarım hizmetinde alırsınız.

Titiz incelememizin bir kısmı geri bildirim testi ve onarımını içerir. Bu bakım gereklidir çünkü servo motorunuzun ve sürücünüzün en yüksek performansta olmasını sağlar. Geri bildirim cihazları bize hız, dönüş yönü, konum doğruluğu, yavaşlama, hızlanma oranları ve rotorun statora göre göreceli konumu için kontrole bilgi sağlamamız için bir yol sağlar.

Endüstriyel servo motor bakım ve onarım tekliflerimize dahil olan geri bildirim testlerinden ve cihazlarından sadece birkaçı: